Popularność diet roślinnych stale wzrasta – zarówno wśród naukowców, jak i wśród konsumentów. Badania wskazują, że coraz więcej osób postanawia zmniejszyć spożycie mięsa na rzecz większej konsumpcji roślin. Może być to korzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszej planety.
Tematyka tegorocznego kongresu powstała w odpowiedzi na rosnący trend związany z coraz większym zainteresowaniem dietami roślinnymi, który obserwujemy wśród Polaków. Inspiracją stał się również raport przygotowany przez ekspertów czasopisma medycznego The Lancet i Fundacji EAT przedstawiający dietę przyszłości. Według naukowców dieta przyszłości powinna być dietą przede wszystkim opartą o produkty roślinne i zawierać niewielkie ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Raport ten uwzględnia nie tylko aspekty zdrowotne i te związane z żywieniem, ale także uwzględnia czynniki ekonomiczne i bierze pod uwagę ochronę środowiska.
W odpowiedzi na te zagadnienia potrzeby powstał program kongresu, który będzie poświęcona diecie korzystnej dla zdrowia i planety. Podczas wydarzenia postaramy się wypracować pewne wytyczne, które pozwoliłby na wdrożenie zrównoważonego modelu żywienia nie tylko optymalnego pod względem zdrowotnym, ale również, ze względu na zmiany klimatyczne i wzrost liczby ludności na świecie, optymalnego dla naszej planety.
Szczegółowy program już wkrótce!